Vikipediya ?

UEFA Avropa Liqası 2009/2010
UEFA Avropa Liqası 2009/2010
2008/2009 çempion Flag of Ukraine.svg Şaxtyor Donetsk (Ukrayna)
Turnir başlıqları
Tarixlər 2 iyul 200912 may 2010
Komandalar 48+8
159 (ələmə turları) 
◄ 2008/2009    Soccerball mask transparent background.svg    2010/2011 ►

Mündəricat

Oyunların təqvimi

Raund Püşk Tur Oyunlar
Birinci təsnifat mərhələsi 22 iyun 2009-cu il 1-ci oyunlar 2 iyul 2009-cu il
cavab oyunu 9 iyul 2009-cu il
İkinci təsnifat mərhələsi 1-ci oyunlar 16 iyun 2009-cu il
cavab oyunları 23 iyul 2009-cu il
Üçüncü təsnifat mərhələsi 17 iyul 2009-cu il 1-ci oyunlar 30 iyul 2009-cu il
cavab oyunları 6 avqust 2009-cu il
Dördüncü təsnifat mərhələsi 7 avqust 2009-cu il 1-ci oyunlar 20 avqust 2009-cu il
cavab oyunları 27 avqust 2009-cu il
Qrup oyunları 28 avqusr 2009-cu il 1 tur 17 sentyabr 2009-cu il
2 tur 1 oktyabr 2009-cu il
3 tur 22 oktyabr 2009-cu il
4 tur 5 noyabr 2009-cu il
5 tur 2 dekabr—3 dekabr 2009-cu il
6 tur 16 dekabr-17 dekabr 2009-cu il
1/16 final 18 dekabr 2009-cu il 1-ci oyunlar 18 fevral 2010-cu il
cavab oyunları 25 fevral 2010-cu il
1/8 final 1-ci oyunlar 11 mart 2010-cu il
cavab oyunları 18 mart 2010-cu il
1/4 final 19 mart 2010-cu il 1-ci oyunlar 1 aprel 2010-cu il
cavab oyunları 8 aprel 2010-cu il
1/2 final 1-ci oyunlar 22 aprel 2010-cu il
cavab oyunları 29 aprel 2010-cu il
Final 12 may 2010-cu il Hamburq şəhəri

Təsnifat mərhələsi

Ölkələr üzrə iştirak edən klubların sayı və başlayacağı mərhələ
Sıra Ölkələr İştirak edən klubların sayı Cəmi
I raund II raund III raund IV raund play-off
1–6   İngiltərə   İspaniya   İtaliya   Fransa   Almaniya   Rusiya       3
7–9   Rumıniya   Portuqaliya   Niderland         4
10   Şotlandiya         3+1
11–17   Türkiyə   Ukrayna   Belçika   Yunanıstan   Çexiya   İsveçrə   Bolqarıstan       3
18   Norveç         3+1
19   Danimarka        
20–21   Avstriya   Serbiya       3
22–29   İsrail   İsveç   Slovakiya   Polşa   Macarıstan   Xorvatiya   Kipr   Sloveniya      
30–36   Finlandiya   Latviya   Bosniya və Herseqovina   Litva   Moldova   İrlandiya   Şimali Makedoniya      
37–38   İslandiya   Gürcüstan      
39   Lixtenşteyn   1
40–51   Belarus   Estoniya   Azərbaycan   Albaniya   Ermənistan   Qazaxıstan  Şimali İrlandiya,  •  Uels, •  ,  •   Lüksemburq   Malta  Monteneqro       3
52–53   Andorra   San-Marino   1

Birinci təsnifat mərhələsi

Oyunların tarixi 02.07.2009.- 09.07.2009

No Komanda 1 Hesab 1-oyun 2-oyun Komanda 2
1   "Sutyeska" (Monteneqro) 2:3 1:1 1:2 ə.v.
MTZ-RİPO (Belarus)
 
2  
"Lahti (Finlandiya)
4-3 4-1 0-2  
3   "Qrevenmaher" (Lüksemburq) 0-6 0-3 0-3
"Vetra" (Litva)
 
4   NSİ Runavik (Farer adaları) 1-6 0-3 1-3  
5  
"Haladaş" (Macarıstan)
2-2 (s.v.q) 1-0 1-2 "İrtış" (Qazaxıstan)  
6   "Sliqo Rovers" (İrlandiya) 2-3 1-2 1-1
"Vlajnia" (Albaniya)
 
7  
"Olimpi" (Gürcüstan)
4-0 2-0 2-0 "B-36 Torshavn" (Lüksemburq)  
8  
"Anartosis" (Kipr)
7-1 5-0 2-1 "Karyenq" (Lüksemburq)  
9  
"Slaven" (Xorvatiya)
1-0 1-0 0-0 "Birkirkara" (Malta)  
10   3-2 1-2 2-0 "Okşetpes" (Qazaxıstan)  
11   "Lisburn" (Şimali İrlandiya) 1-11 1-5 0-6
Zestafoni (Gürcüstan)
 
12  
"Helsinqborq" (İsveç)
4-2 3-1 1-1 "Mika" (Ermənistan)  
13  
"Valletta" (Malta)
5-2 3-0 2-2 "Keflavik" (İslandiya)  
14   2-1 2-1 0-0 "Kalyu" (Estoniya)  
15   "Buduçnost" (Monteneqro) 1-2 0-2 1-0
"Poloniya" (Polşa)
 
16   "Trans" (Estoniya) 1-6 0-3 1-3
"Rudar" (Sloveniya)
 
17  
"Motervell" (Şotlandiya)
3-1 0-1 3-0 "Llanelli" (Uels)  
18   "Banants" (Ermənistan) 1-2 0-2 1-0
"Şiroki Briyeq" (Bosniya və Hersoqovina)
 
19   5-2 2-1 3-1 İnter Bakı (Azərbaycan)  
20   3-2 2-1 1-1 "Renova" (Makedoniya) [[Şəkil:|border|22px]]
21  
"Randers" (Danimarka)
7-0 3-0 4-0 "Linfild" (Şimali İrlandiya)  
22   Simurq (Azərbaycan) 0-4 0-1 0-3  
23  
"Fram" (İslandiya)
4-2 2-1 2-1 "TNS" (Uels)  

İkinci təsnifat mərhələsi

No Komanda 1 Hesab 1-oyun 2-oyun Komanda 2
1   Rusenborq (Norveç) 0:1 0:0 0:1
Qarabağ Ağdam (Azərbaycan)
 
2   Zimbru Kişinyov (Moldova) 0:1 0:0 0:1
"Pakuş Ferreyra" (Portuqaliya)
 
3   "Yuvenes Doqana" (San-Marino) 0:5 0:1 0:4
"Poloniya" (Polşa)
 
4  
Şturm Qrats (Avstriya)
3:2 2:1 1:1 "Şiroki Briyeq" (Bosniya və Hersoqovina)  
5  
"Bazel" (İsveçrə)
7:1 3:0 4:1 "Santa Koloma" (Andorra)  
6  
(Finlandiya)
3:0 2:0 1:0 "Banqor Siti" (Uels)  
7  
"Jilina" (Slovakiya)
3:0 2:0 1:0 "Daçiya" (Moldova)  
8   "Anartosis" (Kipr) 3:4 2:1 1:3 ə.v.
"OFK" (Monteneqro)
 
9  
"Sent Patriks"(İrlandiya)
2:1 1:1 1:0 "Valletta" (Malta)  
10  
"Omoniya" (Kipr)
8:1 4:0 4:1 "Torshavn" (Farer adaları)  
11   "Novo Qoritsa" (Sloveniya) 1:2 1:0 0:2
"Lahti" (Finlandiya)
 
12  
"Siqma" (Çexiya)
3:1 1:1 2:0 "Fram" (İslandiya)  
13  
"Legiya" (Polşa)"
4:0 3:0 1:0 "Olimpi" (Gürcüstan)  
14   "Falkirk" (Şotlandiya) 1:2 1:0 0:2 ə.v.
"Vaduts" (Lixtenşteyn)
 
15  
"Elfsborq" (İsveç)
3:0 3:0 0:0 "Haladaş" (Macarıstan)  
16  
"Rapid" (Avstriya)
8:0 5:0 3:0 "Vlajnia" (Albaniya)  
17   "Naftan" (Belarus) 2:2 s.v.q 2:1 0:1
"Gent" (Belçika)
 
18   "Metallurq" (Latviya) 3:4 2:1 1:3
Dinamo Tbilisi (Gürcüstan)
 
19   "Differdanj" (Lüksemburq) 1:3 1:0 0:3
"Riyeka" (Xorvatiya)
 
20   "Suduva" (Litva) 1:2 0:1 1:1
"Randers" (Danimarka)
 
21  
"Vetra" (Litva)
3:2 0:1 3:1 "HİK (Finlandiya)"  
22 [[Şəkil:|border|22px]] "Milano" (Makedoniya) 2:12 0:4 2:8
"Slaven" (Xorvatiya)
 
23   Dinamo Minsk (Belarus) 1:4 0:0 1:4
"Tromse" (Norveç)
 
24  
"Reykyavik" (İslandiya)
3:1 2:0 1:1 "Larisa" (Yunanıstan)  
25  
"Brondbü" (Danimarka)
4:2 0:1 4:1 "Flora" (Estoniya)  
26   "Olborq" (Danimarka) 1:3 0:0 1:3
"Slaviya" (Bosniya və Hersoqovina)
 
27  
"Styaua" (Rumıniya)
4:1 2:0 2:1 "Uypeşt" (Macarıstan)  
28  
"Metallurq" (Donetsk, Ukrayna)
5:1 3:0 2:1 "MTZ-RİPO" (Belarus)  
29   "Kruzaders" (Şimali İrlandiya) 3:5 1:1 2:4
"Rabotniçki" (Makedoniya)
[[Şəkil:|border|22px]]
30   5:0 4:0 1:0 Dinaburq (Latviya)  
31  
"Breda" (Hollandiya)
8:0 6:0 2:0 "Qandzasar" (Ermənistan)  
32  
"Çerno More" (Bolqarıstan)
4:0 1:0 3:0 "İskra-Stali" (Moldova)  
33  
"Sevoyno" (Serbiya)
1:1 s.v.q 1:1 0:0 "Kaunas" (Litva)  
34   "Flamurtari" (Albaniya) 1:8 1:0 1:8
"Motervell" (Şotlandiya)
 
35   "Zestafoni" (Gürcüstan) 3:4 1:2 2:2
"Helsinqborq" (İsveç)
 
36   "Skonto" (Latviya) 1:2 1:1 0:1
"Derri Siti" (İrlandiya)
 
37   "Slima Uonderers" (Malta) 0:3 0:0 0:3  
38   "Tobol" (Qazaxıstan) 1:3 1:1 0:2
Qalatasaray (Türkiyə)
 
39   "Rudar" (Sloveniya) 0:5 0:1 0:4
"Srvena Zvezda" (Serbiya)
 
40  
"Sarayevo" (Bosniya)
2:1 1:0 1:1 Spartak Trnava (Slovakiya)  

Üçüncü təsnifat mərhələsi

No Komanda 1 Hesab 1-oyun 2-oyun Komanda 2
1   "Helsinqborq" (İsveç) 3:3 (4:5p) 2:1 1:2
"Sarayevo" (Bosniya)
 
2   "Fredrikstad" (Norveç) 3:7 1:6 2:1
Lex Poznan (Polşa)
 
3   "Riyeka" (Xorvatiya) 1:4 1:2 0:2
Metalist Xarkov (Ukrayna)
 
4  
Roma (İtaliya)
10:2 3:1 7:1 "Gent" (Belçika)  
5  
Vasluy (Rumıniya)
3:1 2:0 1:1 "Omoniya" (Kipr)  
6   "Slaviya" (Bosniya və Herseqovina) 1:5 0:2 1:3
"Koşitse" (Slovakiya)
 
7   "Höteborq" (İsveç) 2:4 1:3 1:1  
8  
PSV (Hollandiya)
2:0 1:0 1:0 "Çerno More" (Bolqarıstan)  
9   5:0 2:0 3:0 "İnterblok" (Sloveniya)  
10   "Valarenqa" (Norveç) 2:2 s.v.q. 1:2 1:0
PAOK (Yunanıstan)
 
11   "Honka" (Finlandiya) 1:3 0:1 1:2
Qarabağ Ağdam (Azərbaycan)
 
12   "Vaduts" (Lixtenşteyn) 0:3 0:1 0:2
"Liberets" (Çexiya)
 
13  
"Sent Patriks" (İrlandiya)
3:3 s.v.q 1:0 2:3 Krılya Sovetov Samara (Rusiya)  
14   "Randers" (Danimarka) 1:4 0:4 1:0
"Hamburq" (Almaniya)
 
15  
"Tromse" (Norveç)
4:1 2:1 2:0 "Slaven" (Xorvatiya)  
16  
"Bröndbü" (Danimarka)
3:3 s.v.q 1:1 2:2 "Legiya" (Polşa)  
17   "Voyvodina" (Serbiya) 3:5 1:1 2:4
"Austriya" (Avstriya)
 
18  
"ÇSKA Sofiya" (Bolqarıstan)
2:1 1:0 1:1 "Derri Siti" (İrlandiya)  
19  
Styaua Buxarest (Rumıniya)
6:1 3:0 3:1 "Motervell" (Şotlandiya)  
20  
"Jilina" (Slovakiya)
2:1 1:1 1:0 "Hayduk" (Xorvatiya)  
21   "Braqa" (Portuqaliya) 1:4 1:2 0:2
"Elfsborq" (İsveç)
 
22   "Aberdin" (Şotlandiya) 1:8 1:5 0:3
"Siqma" (Çexiya)
 
23 [[Şəkil:|border|22px]] Rabotniçki 3:7 3:4 0:3
"Odense" (Danimarka)
 
24   "Sevoyno" (Serbiya) 0:4 0:2 0:2
"Lil" (Fransa)
 
25   OFK (Monteneqro) 1:7 1:2 0:5
Şturm Qrats (Avstriya)
 
26   6:2 5:1 1:1 "Honved" (Macarıstan)  
27   2:0 1:0 1:0 "Pakuş de Ferreyra" (Portuqaliya)  
28  
"Brügge" (Belçika)
4:3 3:2 1:1 "Lahti" (Finlandiya)  
29  
Atletik Bilbao (İspaniya)
2:2 s.v.q 0:1 2:1 "Yanq Boyz" (İsveçrə)  
30   "Reykyavik" (İslandiya) 2:5 2:2 1:3
"Bazel" (İsveçrə)
 
31   Makkabi Netaniya (İsrail) 1:10 1:4 0:6
Qalatasaray (Türkiyə)
 
32  
"Rapid" (Avstriya)
4:3 2:1 2:2 ə.v. APOP (Kipr)  
33   Dinamo Tbilisi (Gürcüstan) 4:5 2:0 2:5
Srvena Zvezda (Serbiya)
 
34   "Poloniya" (Polşa) 1:4 0:1 1:3
"Breda" (Hollandiya)
 
35   "Vetra" (Litva) 0:6 0:3 0:3
"Fulhem" (İngiltərə)
 

Dördüncü təsnifat mərhələsi

Avqustun 7-də İsveçrənin Nyon şəhərində UEFA Avropa Liqası pley-off mərhələsinin – qrup turniri ərəfəsindəki sonuncu səddin püşkatması keçirilib.

  • Oyunların tarixi 20.09.2009.- 27.09.2009
No Komanda 1 Hesab 1-oyun 2-oyun Komanda 2
*
1   "PAOK" (Yununanıstan) 1:1 s.v.q 1:1 0:0
"Herenven" (Hollandiya)
 
2   4:2 4:0 0:2 "Harts" (Şotlandiya)"  
3  
"Verder Bremen" (Almaniya)
8:3 6:3 2:0 "Aktobe" (Qazaxıstan)  
4  
"Everton" (İngiltərə)
5:1 4:0 1:1 "Siqma" (Çexiya)  
5   4:1 0:1 4:0 "Liteks" (Bolqarıstan)  
*
6   "Breda" (Hollandiya) 2:9 1:3 1:6
"Vilyareal" (İspaniya)
 
7   Lex Poznan (Polşa) 1:1 (3-4 p) 1:0 0:1
"Brügge" (Belçika)
 
8   3:2 3:1 0:1 "Amkar Perm" (Rusiya)  
9   6:1 5:0 1:1 Levadiya Tallin (Estoniya)  
10   "Teplitse" (Çexiya) 2:3 1:2 1:1  
*
11   "Metallurq" (Ukrayna) 4:5 2:2 2:3 ə.v
"Austriya" (Avstriya)
 
12   3:1 3:1 0:0 Qarabağ Ağdam (Azərbaycan)  
13   "Koşitse" (Slovakiya) 4:10 3:3 1:7  
14  
ÇSKA (Bolqarıstan)
2:1 0:0 2:1 Dinamo Moskva (Rusiya)  
15   "Genk" (Belçika) 3:6 1:2 2:4
"Lill" (Fransa)
 
*
16   Bney Yehuda Tel-Əviv (İsrail) 0:2 0:1 0:1  
17   3:1 3:0 0:1 "Eflsborq" (İsveç)  
18   "Trabsoznspor" (Türkiyə) 2:3 1:3 1:0
"Tuluza" (Fransa)
 
19  
Partizan (Serbiya)
3:1 1:1 2:0 "Jilina" (Slovakiya)  
20   Bakı (Azərbaycan) 2:8 1:3 1:5  
*
21  
7:1 5:0 2:1 "Slovan" (Slovakiya)  
22   Sivasspor (Türkiyə) 0:5 0:3 0:2  
23   "Brondbyü" (Danimarka) 2:5 1:2 1:3
 
24   4:3 3:2 1:1 "Tromse" (Norveç)  
25   "Sarayeva" (Bosniya) 2:3 1:1 1:2  
*
26   "Rapid" (Avstriya) 2:2 s.v.q 1:0 1:2
"Aston Villa" (İngiltərə)
 
27  
Styaua Buxarest (Rumıniya)
5:1 3:0 2:1 "ST Patriks" (İrlandiya)  
28   "Maribor" (Sloveniya) 0:3 0:2 0:1  
29  
"Natsional" (Portuqaliya)
5:4 4:3 1:1 Zenit Sankt-Peterburq (Rusiya)  
30  
"Cenoa" (İtaliya)"
4:2 3:1 1:1 "Odense" (Danimarka)  
*
31   3:3 (9:8p) 0:3 (-:+) 3:0  
32   "Genqam" (Fransa) 2:8 1:5 1:3
"Hamburq" (Almaniya)
 
33   "Syon" (İsveçrə) 2:4 0:2 2:2  
34  
Şturm Qrats (Avstriya)
2:1 1:1 1:0 Metalist Xarkov (Ukrayna)  
*
35  
Slaviya Praqa (Çexiya)
4:2 3:0 1:2 "Srvena Zvezda" (Serbiya)  
36   5:2 4:0 1:2 "Vorskla" (Ukrayna)  
37   "Vasluy" (Rumıniya) 2:4 2:1 0:3
"AEK" (Yunanıstan)
 
38   "Stabek" (Norveç) 1:7 0:3 1:4
"Valensiya" (İspaniya)
 

Qrup mərhələsi

A qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   1-1 0-1 3-1 6 3 2 1 9-4 11
2   1-3 2-1 0-0 6 3 2 1 8-6 11
3   Dinamo Zaqreb (Xorvatiya) 0-2 0-2 1-2 6 2 0 4 6-8 6
4   0-0 1-2 0-3 6 1 2 3 4-9 5

B qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   3-1 3-2 1-1 6 3 3 0 12−8 12
2   1-1 3-0 3-1 6 3 1 2 15−9 10
3   1-2 3-2 2-0 6 2 1 3 8−10 7
4   Slaviya Praqa (Çexiya) 2-2 1-5 0-0 6 0 3 3 5−13 3

C qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Hapoel Tel-Əviv (İsrail) 1-0 2-1 5-1 6 4 0 2 13−8 12
2   4-2 0-0 2-0 6 3 1 2 7−6 10
4   2-0 0-1 1-1 6 1 3 2 7−7 6
3   Rapid Vyana (Avstriya) 0-3 3-0 3-3 6 1 2 3 8−14 5

D qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   1-0 1-1 1-1 6 3 2 1 8−6 11
2   1-0 0-1 1-1 6 3 1 2 6−5 10
3   2-3 2-3 5-0 6 2 2 2 11−7 8
4   Ventspils (Latviya) 1-2 0-1 0-0 6 0 3 3 3−10 3

E qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Roma (İtaliya) 2-1 2-1 2-0 6 4 1 1 10−5 13
2   Fulhem (İngiltərə) 1-1 1-0 1-0 6 3 2 1 8−6 11
3   Bazel (İsveçrə) 2-0 2-3 3-1 6 3 0 3 10−7 9
4   0-3 1-1 0-2 6 0 1 5 2−12 1

F qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Qalatasaray (Turkiyə) 4-1 1-0 1-1 6 4 1 1 12−4 13
2   1-3 3-0 1-0 6 4 0 2 7−4 12
3   Dinamo Buxarest (Rumıniya) 0-3 0-1 2-1 6 2 0 4 4−12 6
4   Şturm Qrats (Avstriya) 1-0 0-1 0-1 6 1 1 4 3−6 4

G qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   2-0 2-1 1-0 6 6 0 0 9−2 18
2   Vilyarreal (İspaniya) 0-1 4-1 1-0 6 3 0 3 8−6 9
3   Latsio (İtaliya) 1-2 2-1 0-1 6 2 0 4 9−10 6
4   Levski Sofiya (Bolqarıstan) 0-1 0-2 0-4 6 1 0 5 1−9 3

H qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   "Fənərbaxça" (Turkiyə) 1-2 1-0 3-1 6 5 0 1 8−3 15
2   Tvente (Hollandiya) 0-1 2-1 0-0 6 2 2 2 5−6 8
3   Şerif Tiraspol(Moldova) 0-1 2-0 1-1 6 1 2 3 4−5 5
4   Styaua Buxarest (Rumıniya) 0-1 1-1 0-0 6 0 4 2 3−6 4

İ qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Benfika (Portuqaliya) 5-0 2-0 2-1 6 5 0 1 13−3 15
2   Everton (İngiltərə) 0-2 0-1 4-0 6 3 0 3 7−9 9
3   BATE Borisov (Belarus) 1-2 1-2 2-1 6 2 1 3 7−9 7
4   AEK Afina (Yunanıstan) 1-0 0-1 2-2 6 1 1 4 5−11 4

K qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   1-0 1-0 1-0 6 4 2 0 8−3 14
2   Kopenhagen (Danimarka) 1-1 1-0 2-0 6 3 1 2 7−4 10
3   Sparta Praqa (Çexiya) 2-2 0-3 2-0 6 2 1 3 7−9 7
4   ÇFR Kluj (Rumıniya) 0-2 2-0 2-3 6 1 0 5 4−10 3

J qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Şaxtyor Donetsk (Ukrayna) 0-0 4-0 4-1 6 4 1 1 14−3 13
2   1-4 1-0 2-0 6 3 2 1 10−8 11
3   0-2 2-2 1-0 6 2 1 3 6−11 7
4   Partizan (Serbiya) 1-0 2-4 2-3 6 1 0 5 6−14 3

L qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   3-1 4-1 2-0 6 5 1 0 17−6 16
2   Atletik Bilbao (İspaniya) 0-3 2-1 3-0 6 3 1 2 10−8 10
3   2-3 1-1 5-1 6 1 2 3 11−12 5
4   2-2 0-3 1-1 6 0 2 4 4−16 2

İstinadlar

Mənbə — ""

Informasiya Melumat Axtar

Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2oo4-2o18