Vikipediya ?

UEFA Çempionlar Liqası 2009/2010
UEFA Çempionlar Liqası 2009/2010
(1992-ci ildə formatı yeniləndi)
Turnir başlıqları
Tarixlər 30 iyun 2009 – 22 iyun 2010
Komandalar 32 (qruplarda)
cəmi 76 
Finalistlər
Çempion Gold medal.svg Inter Old Logo (2007-2014).svg İnter Milan (İtaliya) (3. çempionluq)
İkinci Silver medal.svg Logo FC Bayern München (2002–2017).svg Bayern Münhen (Almaniya)
Turnirin statistikası
Qol sayı 320
Bombardir(lər) Argentina Lionel Messi (8 qol)
◄ 2008/2009    Soccerball mask transparent background.svg    2010/2011 ►

Mündəricat

Oyunların təqvimi

Raund Püşk Tur Oyunlar
Birinci təsnifat mərhələsi 22 iyun 2009 birinci oyunlar 30 iyun1 iyul 2009
cavab oyunları 7 iyul8 iyul 2009
İkinci təsnifat mərhələsi birinci oyunlar 14 iyul15 iyul 2009
cavab oyunları 12 iyul22 iyul 2009
Üçüncü təsnifat mərhələsi 17 iyul 2009 birinci oyunlar 28 iyul29 iyul 2009
cavab oyunları 4 avqust5 avqust 2009
Dördüncü təsnifat mərhələsi 7 avqust 2009 birinci oyunlar 18 avqust19 avqust 2009
cavab oyunları 25 avqust26 avqust 2009
Qrup mərhələsi 27 avqust 2009 1 tur 15 sentyabr16 sentyabr 2009
2 tur 29 sentyabr30 sentyabr 2009
3 tur 20 oktyabr21 oktyabr 2009
4 tur 3 noyabr4 noyabr 2009
5 tur 24 noyabr25 noyabr 2009
6 tur 8 dekabr9 dekabr 2009
1/8 final 18 dekabr 2009 birinci oyunlar 1617, 2324 fevral 2010
cavab oyunları 9 mart10 mart, 16 mart17 mart 2010
1/4 final 19 mart 2010 birinci oyunlar 30 mart31 mart 2010
cavab oyunları 6 aprel7 aprel 2010
1/2 final birinci oyunlar 20 aprel21 aprel 2010
cavab oyunları 27 aprel28 aprel 2010
Final 22 may 2010 Madrid

Təsnifat mərhələsi

Birinci təsnifat mərhələsi

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1   "Sent Culiya" (Andorra) 1:1 / 1:1 p. 5:4 "Tre Fiore" (San Marino)  
2   "Hibernians" (Malta) 0:2 / 0:4  

İkinci təsnifat mərhələsi

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1   "Tirana"(Albaniya) 1:1 / 0:4 "Stabek" (Norveç)  
2   "VİT-Corciya" (Gürcüstan) 0:0 / 1:3 "Maribor" (Sloveniya)  
3   "Streymur" (Farer adaları) 0:2 / 0:3 APOEL (Kipr)  
4   "Kopenhagen" (Danimarka) 6:0 / 6:0  
5   "Debretsen" (Macarıstan) 2:0 / 1:3 "Kalmar" (İsveç)  
6   "Makedoniya" (Makedoniya) 0:2 / 0:2 BATE Borisov (Belarus)  
7   "Hafnarfyordur" (İslandiya) 0:4 / 0:2 Aktobe (Qazaxıstan)  
8   "Pünik" (Ermənistan) 0:0 / 0:3 Dinamo Zaqreb (Xorvatiya)  
9   Ventspils (Latviya) 3:0 / 3:1 "Dudelanj" (Lüksemburq)  
10   Ekranas (Litva) 2:2 / 2:4 Bakı (Azərbaycan)  
11   "Zaltsburq" (Avstriya) 1:1 / 1:0 "Bohemians" (İrlandiya)  
12   "Jrinski" (Bosniya və Herseqovina) 1:0 / 0:4 Slovan Bratislava (Slovakiya)  
13   İnter Turku (Finlandiya) 0:1 / 0:1 Şerif Tiraspol (Moldova)  
14   "Ril" (Uels) 0:4 / 0:8 Partizan (Serbiya)  
15   Visla Krakov (Polşa) 1:1 / 0:1 Levadiya Tallin (Estoniya)  
16   4:0 / 5:0 "Sent Culiya" (Andorra)  
17   Makkabi Hayfa (İsrail) 6:0 / 4:0 "Qlentoran" (Şimali İrlandiya)  

Üçüncü təsnifat mərhələsi

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1   "Zalsburq" (Avstriya) 1:1 / 2:1 Dinamo Zaqreb (Xorvatiya)  
2   Slovan Bratislava (Slovakiya) 0:2 / 0:2 Olimpiakos (Yunanıstan)  
3   "Sürix" (İsveçrə) 2:3 / 3:0 "Maribor" (Sloveniya)  
4   Bakı (Azərbaycan) 0:0 / 0:2  
5   APOEL (Kipr) 2:0 / 0:1 Partizan (Serbiya)  
6   Şerif Tiraspol (Moldova) 0:0 / 1:1 Slaviya Praqa (Çexiya)  
7   Aktobe (Qazaxıstan) 0:0 / 3:4 Makkabi Hayfa (İsrail)  
8   Ventspils (Latviya) 1:0 / 1:2 BATE Borisov (Belarus)  
9   "Levadiya" (Estoniya) 0:1 / 0:1 "Debretsen" (Macarıstan)  
10   Kopenhagen (Danimarka) 3:1 / 0:0 "Stabek" (Norveç)  
11   Sparta Praqa (Çexiya) 3:1 / 0:3 "Panatinaikos" (Yunaıstan)  
12   Şaxtyor Donetsk (Ukrayna) 2:2 / 0:0 "Timişoara" (Rumıniya)  
13   0:0 / 1:1 Tvente (Hollandiya)  
14   "Seltik" (Şotlandiya) 0:1 / 2:0 Dinamo Moskva (Rusiya)  
15   "Anderlext" (Belçika) 5:0 / 1:3 Sivasspor (Türkiyə)  

Dördüncü təsnifat mərhələsi

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1  
"Seltik" (Şotlandiya)
0:2 / 1:3  
2  
5:1 / 3:1
"Anderlext" (Belçika)
 
3  
"Sportinq" (Portuqaliya)
2:2 / 1:1  
4  
"Panatinaikos" (Yunanıstan)
2:3 / 0:2  
5  
"Politexnika" (Timoşoara, Rumıniya)
0:2 / 0:0
"Ştutqart " (Almaniya)
 
6   0:2 / 0:1  
7  
1:2 / 0:2
"Debretsen" (Macarıstan)
 
8  
"Kopenhagen" (Danimarka)
1:0 / 1:3
"APOEL" (Kipr)
 
9  
"Zalsburq" (Avstriya)
1:2 / 0:3  
10   0:3 / 1:2
"Sürix" (İsveçrə)
 

Qrup mərhələsi

Qrup mərhələsində 18 ölkənin təmsilçisi iştirak edəcək. Bu mövsüm 8 komanda ilk dəfə ÇL-in qrupuna vəsiqə qazanıb: Volfsburq, Rubin, Alkmaar, Debretsen, APOEL, Unirea, Sürix, Standard.

Şərti işarələr
Birinci və ikinci yeri tutan komandalar pley-off mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanır.
Üçüncü yeri tutan komandalar Avro Liqanın 1/16 mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanır.
Dördüncü yeri tutan komandalar Avropa kubokların 2009/2010 mövsümündə iştirakını dayandırır.

A qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1     2-1 2-0 1-0 6 5 1 0 9−2 16
2   Bayern Münhen (Almaniya) 0-2   0-0 1-0 6 3 1 2 9−5 10
3   Yuventus (İtaliya) 1-1 1-4   1-0 6 2 2 2 4−7 8
4   Makkabi Hayfa (İsrail) 0-1 0-3 0-1   6 0 0 6 0−8 0

B qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Mançester Yunayted (İngiltərə)   3-3 2-1 0-1 6 4 1 1 10−6 13
2   ÇSKA Moskva (Rusiya) 0-1   2-1 2-1 6 3 1 2 10−10 10
3   Volfsburq (Almaniya) 1-3 3-1   0-0 6 2 1 3 9−8 7
4   Beşiktaş (Türkiyə) 0-1 1-2 0-3   6 1 1 4 3−8 4

C qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Real Madrid (İspaniya)   2-3 3-0 1-0 6 4 1 1 15−7 13
2   Milan (İtaliya) 1-1   1-1 0-1 6 2 3 1 8−7 9
3   Olimpik Marsel 1-3 1-2   6-1 6 2 1 3 10−10 7
4   Sürix (İsveçrə) 2-5 1-1 0-1   6 1 1 4 5−14 4

D qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1  Çelsi (İngiltərə)   1-0 4-0 2-2 6 4 2 0 11−4 14
2   0-1   2-0 2-1 6 4 0 2 8−3 12
3   Atletiko Madrid (İspaniya) 2-2 0-3   0-0 6 0 3 3 3−12 3
4   APOEL (Kipr) 0-1 0-1 1-1   6 0 3 3 4−7 3

E qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Fiorentina (İtaliya)   1-0 2-0 5-2 6 5 0 1 14−7 15
2   1-0   1-1 4-0 6 4 1 1 12−3 13
3   Liverpul (İngiltərə) 1-2 1-2   1-0 6 2 1 3 5−7 7
4   3-4 0-4 0-1   6 0 0 6 5−19 0

F qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
3   Barselona (İspaniya)   2-0 1-2 2-0 6 3 2 1 7−3 11
1   İnter Milan (İtaliya) 0-0   2-0 2-2 6 2 3 1 7−6 9
2   Rubin Kazan (Rusiya) 0-0 1-1   0-0 6 1 3 2 4−7 6
4   Dinamo Kiyev (Ukrayna) 1-2 1-2 3-1   6 1 2 3 7−9 5

G qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1     1-1 2-0 1-0 6 4 1 1 11−4 13
2   1-3   3-1 1-1 6 2 3 1 9−7 9
3   1-0   1-1 1-1 6 2 2 2 8−8 8
4   1-4 0-2 1-4   6 0 2 4 4−13 2

H qrupu

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1   Arsenal (İngiltərə)   2-0 2-0 4-1 6 4 1 1 12−5 13
2   Olimpiakos (Yunanıstan) 1-0   2-1 1-0 6 3 1 2 4−5 10
3   Standard Lyej (Belçika) 2-3 2-0   1-1 6 1 2 3 7−9 5
4   1-1 0-0 1-1   6 0 4 2 4−8 4

Pley-off mərhələsi

  1/8 Final 1/4 Final Yarı Final Final
                                         
    Bayern Münhen (Almaniya) 2 2 4  
    Fiorentina (İtaliya) 1 3 4  
      Bayern Münhen (Almaniya) 2 2 4  
      Mançester Yunayted (İngiltərə) 1 3 4  
    Milan (İtaliya) 2 0 2
    Mançester Yunayted (İngiltərə) 3 4 7  
      Bayern Münhen (Almaniya) 1 3 4  
      0 0 0  
    1 1 2  
    Real Madrid (İspaniya) 0 1 1  
      3 0 3
      1 1 2  
    Olimpiakos (Yunanıstan) 0 1 1
    1 2 3  
      Bayern Münhen (Almaniya) 0
      İnter Milan 2
    İnter Milan 2 1 3  
    Çelsi (İngiltərə) 1 0 1  
      İnter Milan 1 1 2
      ÇSKA Moskva (Rusiya) 0 0 0  
    ÇSKA Moskva (Rusiya) 1 2 3
    1 1 2  
      İnter Milan 3 0 3
      Barselona (İspaniya) 1 1 2  
    2 0 2  
    Arsenal (İngiltərə) 1 5 6  
      Arsenal (İngiltərə) 2 1 3
      Barselona (İspaniya) 2 4 6  
    1 0 1
    Barselona (İspaniya) 1 4 5  

Qeyd

  1. Səfərdə vurulan qol
  2. Səfərdə vurulan qol
2009—2010
UEFA Çempionlar Liqasının qalibi

 

İnter Milan
3-cü titulu
Mənbə — ""

Informasiya Melumat Axtar

Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2004-2019