Naxçıvan Ali Məclisinin VI çağırışı — əsasında formalaşdırıldı.

Ali Məclisin 45 deputatından 42-i Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü, 3-ü isə bitərəf idi. 20 iyun 2020-ci il tarixində Hüseyn Həşimlinin vəfat etməsiylə siyasi partiyalar üzrə dağılma belə olmuşdur: 41 YAP və 3 bitərəf.

Ali Məclisin 45 deputatından 10-u qadın, 35-i isə kişidir. 20 iyun 2020-ci il tarixində Hüseyn Həşimlinin vəfat etməsiylə cinsiyyət üzrə dağılma belə olmuşdur: 34 kişi və 10 qadın.

2020-ci ilin fevralın 24-də Ali Məclisin VI çağırışının birinci sessiyası baş tutdu.

VI çağırış Ali Məclisin sədri YAP üzvü Vasif Talıbov, sədrin birinci müavini isə YAP üzvü seçilib.

Ali Məclisin VI çağırışının ən yaşlı üzvü 1947 təvəllüdlü Fərəc FərəcovTelman İbadov,ən gənc üzvü isə 1990 təvəllüdlü olmuşdur.

Ali Məclisdə təmsil olunan siyasi partiyalar

Siyasi partiya
Sədr
Seçilən
VI çağırış Ali Məclis
Əvvəl
Sonra
Fərq
YAP İlham Əliyev
42

 
42
41
1
Bitərəf
3
3
3

Ali Məclisin VI çağırış deputatları

Deputat
Şəkil
Partiya mənsubiyyəti
Dairə
Ali Məclisdə vəzifəsi
Arif Mikayıl oğlu Qasımov
(1952-)
 
 
YAP
1 saylı Sədərək seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin üzvü
Vüsalə Abazər qızı Əliyeva
(1981-)
 
 
YAP
2 saylı Heydərabad seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin üzvü
  • İntizam Komissiyasının üzvü

(1955-)
 
 
YAP
3 saylı Maxta seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü

(1984-)
 
 
YAP
4 saylı Yengicə seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü

(1956-)
 
 
YAP
5 saylı Alışar seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin sədr müavini

(1983-)
 
 
YAP
6 saylı Çərçiboğan seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin sədri
Vasif Yusif oğlu Talıbov
(1960-)
 
 
YAP
7 saylı Yuxarı Aralıq seçki dairəsi
  • Ali Məclisin sədri

(1959-)
 
 
YAP
8 saylı Düdəngə seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin üzvü

(1955-)
 
 
YAP
9 saylı Mahmudkənd seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin üzvü

(1970-)
 
 
YAP
10 saylı Şərur seçki dairəsi
  • Ali Məclisin sədrinin I müavini
  • İqtisadi siyasət komitəsinin sədri
  • İntizam Komissiyasının üzvü

(1965-)
 
 
YAP
11 saylı Həmzəli seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü

(1990-)
 
 
YAP
12 saylı Yuxarı Daşarx seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin sədr müavini

(1975-)
 
 
YAP
13 saylı İbadulla seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin üzvü

(1954-)
 
Bitərəf
14 saylı Danyeri seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin üzvü

(1963-)
 
 
YAP
15 saylı Qarabağlar seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin üzvü

(1976-)
 
 
YAP
16 saylı Qıvraq seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri

(1978-)
 
 
YAP
17 saylı Çalxanqala seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin üzvü

(1951-)
 
 
YAP
18 saylı Nehrəm seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin üzvü

(1960-)
 
 
YAP
19 saylı Babək qəsəbə seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin üzvü
Həbibə Rəşad qızı Allahverdiyeva
(1981-)
 
 
YAP
20 saylı Yarımca seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin üzvü

(1984-)
 
 
YAP
21 saylı Məzrə seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin üzvü
  • İntizam Komissiyasının üzvü

(1984-)
 
 
YAP
22 saylı Şıxmahmud seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin üzvü
Hacıfəxrəddin Yəhya oğlu Səfərli
(1949-)
 
 
YAP
23 saylı Cəhri seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin sədri

(1974-)
 
 
YAP
24 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin üzvü

(1988-)
 
 
YAP
25 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü

(1976-)
 
 
YAP
26 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin üzvü

(1952-)
 
 
YAP
27 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədr müavini

(1987-)
 
 
YAP
28 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin üzvü

(1974-)
 
 
YAP
29 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin üzvü

(1977-)
 
 
YAP
30 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin üzvü
  • İntizam Komissiyasının üzvü

(1967-)
 
 
YAP
31 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • İqtisadi siyasət komitəsinin sədr müavini
Nazim Səfərəli oğlu Bababəyli
(1953-)
 
Bitərəf 32 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin sədr müavini

(1963-)
 
 
YAP
33 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi
  • İnsan hüquqları, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü

(1955-)
 
 
YAP
34 saylı Şahbuz şəhər seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin üzvü

(1949-)
 
 
YAP
35 saylı Kolanı seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin üzvü

(1956-)
 
 
YAP
36 saylı Şahbuzkənd seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin üzvü
  • İntizam Komissiyasının üzvü

(1986-)
 
 
YAP
37 saylı Culfa şəhər seçki dairəsi
  • Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu məsələləri komitəsinin üzvü
Fərəc Rza oğlu Fərəcov
(1947-)
 
 
YAP
38 saylı Yaycı seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin üzvü

(1986-)
 
 
YAP
39 saylı Ərəzin seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin üzvü
Hüseyn Məmməd oğlu Həşimli
(1965–2020)
 
 
YAP
40 saylı Saltaq seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin sədri

(1959-)
 
 
YAP
41 saylı Ordubad şəhər seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin sədr müavini

(1960-)
 
 
YAP
42 saylı Ordubad şəhər seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin üzvü

(1956-)
 
Bitərəf
43 saylı Yuxarı Əylis seçki dairəsi
  • Aqrar siyasət, təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya məsələləri komitəsinin üzvü

(1974-)
 
 
YAP
44 saylı Vənənd seçki dairəsi
  • Yerli özünüidarə komitəsinin sədri
Telman Əsəd oğlu İbadov
(1947-)
 
 
YAP
45 saylı Aza seçki dairəsi
  • Sosial siyasət, elm, təhsil, idman və mədəniyyət məsələləri komitəsinin üzvü

İstinadlar

  1. . 22.05.2020. 22.09.2020 tarixində . İstifadə tarixi: 23.08.2020.
  2. . 21.11.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  3. . 24.02.2020. 2020-08-22 tarixində . İstifadə tarixi: 22.08.2020.
  4. . 24.02.2020. 2021-06-17 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  5. . 24.02.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  6. . 24.02.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  7. Naxçıvan MR MSK (22.02.2020). . 01.05.2021 tarixində . İstifadə tarixi: 23.08.2020.
  8. . 24.02.2020. 22.08.2020 tarixində . İstifadə tarixi: 22.08.2020.
  9. (azərb.)). 23.05.2020. 22. avqust 2020 tarixində . İstifadə tarixi: 23.08.2020.
  10. . 24.02.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  11. . 24.02.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  12. (azərb.)). 23.05.2020. 22. avqust 2020 tarixində . İstifadə tarixi: 23.08.2020.
  13. . 22.02.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  14. . 22.05.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  15. . 22.05.2020. 17.06.21 tarixində . İstifadə tarixi: 17.06.21.
  16. . 28.04.2021. 17.06.21 tarixində [web.archive.org/web/20210617092745/ arxivləşdirilib] (). İstifadə tarixi: 17.06.21.

Həmçinin bax


Mənbə — ""

Informasiya Melumat Axtar


Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2004-2021