Vikipediya ?

Bizim Azərbaycan (blok) — Vikipediya

Bizim Azərbaycan bloku - Azərbaycanda siyasi partiyalar ittifaqı. 2003-cü il Azərbaycan Respublikası prezident seçkiləri ərəfəsində müxalif siyasi partiyaların birliyi kimi yaradılmışdır.

Haqqında

Blok 29 mart 2003 tarixində Müsavat Partiyasının sədri İsa Qəmbərin təşəbbüsü ilə 2003-cü il Azərbaycan Respublikası prezident seçkiləri ərəfəsində bəzi müxalif siyasi partiyaların və ictimai təşkilatlar tərəfindən təsis olunub. İlk öncə seçki bloku olaraq yaradılsa da sonradan siyasi partiyalar blokuna çevrilmişdir. Bloka 29 siyasi partiya və 67 ictimai təşkilat daxil olub. Blok 2003-cü il prezident seçkilərində İsa Qəmbəri dəstəkləyib. Blokun vahid namizədi İsa Qəmbər seçkidə 338 145 seçicinin səsini toplayaraq, 14 %-lə II yeri tutmuşdur. Lakin blok seçkilərin kütləvi saxtalaşdırıldığını iddia etmiş və nəticələri tanımamışdır. 15-16 oktyabr 2003-cü ildə seçki nəticələrinə etiraz etmək məqsədilə Azadlıq meydanında keçirilən icazəsiz mitinqlərdən sonra isə bloka daxil olan bir çox siyasi partiya rəhbərləri və mitinq iştirakçıları həbs olunmuşdur.

19 noyabr 2005-ci ildə bloka üzv olan sədri İsa Qəmbəri müdafiə etməyəcəklərini söyləmişdir.30 noyabr 2005-ci ildə bloka üzv olan sədri bildirib ki, ""Bizim Azərbaycan" bloku noyabrın 30-da saat 15.00-da keçirəcəyi növbəti iclasında Müsavat Partiyasının sədri İsa Qəmbərin blokun rəhbərliyindən uzaqlaşdırılması məsələsini müzakirəyə çıxaracaq"" Bu hadisələrdən sonra blokda ikifikirlilik yaranıb. Belə ki, bloka üzv olan Əhrar, Cümhuriyyət Xalq, Demokratik Birlik, Xalq və Əmək partiyaları İsa Qəmbəri "Bizim Azərbaycan" blokunun sədri kimi qəbul edir. Bloka daxil olan digər – Türk Millətçi, Xalq Azadlıq, İslam Demokrat, Yeni Turan, Demokratik Şəxsiyyətlər, Azad Azərbaycan, Xalq Qurtuluş, Yaşıllar və Demokratik Sağ partiyalar isə bunun əksinə çıxış edir. Belədə blok 2 qrupa parçalanır. 1 qrupa İsa Qəmbər sədrlik etməkdə davam edir, digər qrupda isə sədrlik rotasiya üsulu ilə həyata keçirilib.

Sonradan İsa Qəmbərin sədrliyinə tərəfdar əksər siyasi partiya və ictimai təşkilat blok sıralarını tərk etmişdir. İsa Qəmbərin sədrliyinin əleyhinə olan partiya və ictimai təşkilatlar isə blok üzvlüyünə davam ediblər. Bloka sədrlik rotasiya üsulu ilə davam etmişdir. 20 aprel 2007-ci ildə Blok 2008-ci il Azərbaycan Respublikası prezidenti seçkilərində iştirak etmək qərarı alıb.


Blokun təsisçiləri

  1. Abbas Abdulla — Şair
  2. — tibb elmlər doktoru, professor
  3. Aqil Səmədbəyli — GAH sədri
  4. Ağayar Şükürov — Fəlsəfə elmləri doktoru
  5. — İsa Qəmbərin MSK-da səlahiy. Nümayəndəsi, e.n.
  6. Azər Məmmədov — Laçının sabiq İHB
  7. — jurnalist
  8. Ayaz Salayev — Kinoşünas
  9. — MSQ-nin reklam xidmətinin rəhbəri, e.n.
  10. Aydın Balayev — tarix e.d.
  11. Aydın Qasımov — AXCP sədrinin müavini
  12. — DSP sədrinin müavini
  13. Aynur Camalqızı — Müsavat Partiyası Məclisinin üzvü, jurnalist
  14. — Müsavat Partiyası mədəniyyət komis. sədri
  15. — AXCP – təşkilat şöbəsi
  16. Akif Məmmədov — AXCP Ali Məclisinin üzvü (Ağdam)
  17. Akif Nağı — Müsavat Parti. Divan üzvü, QAT sədri, e.n.
  18. Alya — jurnalist
  19. Allahverdi Orucov — Professor, Müsavat Partiyası Məclisinin üzvü
  20. — DBP SŞ üzvü
  21. — AXCP üzvü, professor
  22. — Elçibəyin qardaşı
  23. Altay Göyüşov — Müsavat Partiyası din komissiyasının sədri, e.n.
  24. — AP üzvü, tarix e.n.
  25. Arzu Səmədbəyli — BAB sədrinin müavini, DK üzvü
  26. — Əmək Partiyasının sədri
  27. — MSQ-nin səlahiyyətli nümayəndəsi
  28. Arif Quliyev — professor
  29. — ÇTP sədri, fəlsəfə e. n.
  30. Arif Hacılı — Müsavat Partiyası Başqanının müavini, MSQ sədri
  31. Arif Rəhimov — DK ideologiya kom. sədri, filol. e. n.
  32. — Əhrar Partiyasının sədr müavini
  33. — Müsavat Partiyası Məclisinin üzvü
  34. Asif Mərzili — «Təzadlar» qəzetinin redaktoru
  35. — DBP SŞ-nin üzvü
  36. — TMP başqanının yardımçısı, fil.e.n. kitab. müd.
  37. — Siyasi və iqtisadi islahatlar mər. direktoru
  38. — Keçmiş dəmiryol nazirinin müavini
  39. — Professor, e.d.
  40. — Qubadlının sabiq İHB, t.e.n.
  41. Böyükkişi Heydərli — jurnalist, Müsavat Partiyası Məclisinin üzvü
  42. — t.e.n., Ucarın keçmiş İHB-sı
  43. — CXP sədri
  44. — AXCP sədrinin müavini
  45. — Müsavat Partiyası üzvü, kimya e.d., professor
  46. — Müsavat Parti. Sumqayıt RT-nin sədri
  47. — Müsavat Parti. Suraxanı RT-nin sədri, t.e.n.
  48. — MNTK-nın üzvü
  49. Vaqif Bayatlı Önər — şair
  50. Vaqif Sultanlı — Professor
  51. — Əhrar Partiyasının sədri
  52. Vaqif Gərayzadə — bəstəkar
  53. Valeh Mirzəyev XAP sədri, f- r. e. n.
  54. Valeh Hümbətoğlu İsa Qəmbərin səlahiyyətli nümayəndəsi
  55. Vahid Orucbəyli AXCP İH-nin üzvü
  56. Vahid Pərvizoğlu «İnam» plüralizm mərkəzinin rəhbəri
  57. Vidadi Mirkamal Akademik
  58. Vidadi Hüseynov Müsavat Parti. Xətai RT-nin sədri
  59. Vurğun Əyyub Müsavat Partiyası başqanının birinci müavini
  60. Vəli Şahmuzov İstanbul universiteti, professor (kod 0282)
  61. Vüqar Bəyturan TMP-nin başqanı
  62. Dilarə Mehdi fəlsəfə elmləri namizədi
  63. Dünyaxanım Vahabova DSP SŞ üzvü, DK üzvü
  64. Qabil Abbasoğlu «Yeni Müsavat» qəz. baş redaktor müavini
  65. Qabil Hüseynli Müsavat Partiyası başqanının müavini, f.e.n., professor
  66. Qalabəy Ağalarov Müsavat Partiyası, komissiya sədri
  67. Qiyas Sadıxov AXP-nin sədr müavini
  68. Qubad İbadoğlu Müsavat Partiyası Divanının üzvü, iqt.e.n.
  69. Elmar Qafarov Yaşıllar Partiyasının həmsədri
  70. Elbəyi Həsənli jurnalist
  71. Eldar Tağıyev MDBP-nin SŞ üzvü
  72. Eldar Mansurov bəstəkar
  73. Eldəniz Yusibov Müsavat Partiyası Məclisinin üzvü
  74. Ellada Məmmədli Müsavat
  75. Elsevər Həsənəliyev Müsavat Partiyası Zəngilan RT-nin sədri
  76. Elməddin Əlibəyzadə ÇTP, Professor
  77. Elmira Qəmbərova Müsavatın Məclis üzvü
  78. Elxan Mehdiyev Müsavatın Məclis üzvü, İsa Qəmbərin müşaviri
  79. Elçin Paşayev BAB-ın katibi
  80. Elşad İsayev MNTK-nın üzvü
  81. Elşad Paşasoy jurnalist
  82. Etibar Bayramov MNTK-nın üzvü
  83. Etibar Qasımoğlu Müsavat, fəl. e.n
  84. Etibar Cəbrayıloğlu — Jurnalist
  85. Ehtimat Əsədov Qarabağ Veteranlar Şurasının sədri
  86. Ehtiram Əliyev Müsavat Partiyası Məclisinin üzvü
  87. Zahid Sofiyev DSXP-nin sədri
  88. Zahid Səfəroğlu jurnalist
  89. Zakir Ələkbərov Azadlıq Partiyasının sədr müavini
  90. Zakir Abbas DSP-nin sədr müavini
  91. Zaur Bayramlı TMP partiyasının sədr müavini, sosioloq
  92. Vahid Əlisoy AXCP sədrinin müavini
  93. Zahir Feyzullayev Müsavat Partiyası Abşeron RT-nin sədri
  94. Zeynal Məmmədli BDU-nun müəllimi
  95. Zeynəb Köçərli DK Məclisinin üzvü
  96. Zülfüqar Yusifov Müsavat
  97. Zəlimxan Məmmədli AXCP sədrinin müavini
  98. İbrahim İbrahimli Müsavat Partiyası başqanının müavini
  99. İbrahim İbrahimli MNTK-nın sədri
  100. İbrahim Məmmədov ƏP sədr müavini
  101. İbrahim Səfərov DBP, professor, e.d.
  102. İqbal Ağazadə Ümid Partiyasının sədri
  103. İlqar Səidoğlu AXCP sədrinin müavini
  104. İlham İsmayıl Müsavat Partiyası Divanının üzvü
  105. İlham Hüseyn Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  106. İradə Cavadova AXP, hüquq e. n.
  107. İsa Bağırov AXCP, DK büdcə kom. sədri
  108. İsi Bağırov Müsavat Partiyasının Xankəndi ŞT sədri
  109. İsaxan Aşurov Müsavat Partiyası qan. və hüquq kom. sədri
  110. İslam Xalıqlı TMP başqanının yardımçısı, hüquqşünas, ATU-nun baş müəllimi
  111. İsmayıl Musayev BDU-nun professoru
  112. İxtiyar Bəxtiyarov professor, elmlər doktoru
  113. Yaşar Məmmədli AXCP İH üzvü, fil.e.n.
  114. Yavuz Əyyub ƏP Şamaxı rayon şurasının sədri
  115. Yusif Muğansoy Xalq Qurtuluş Partiyasının sədri
  116. Yusif Qəmbərov
  117. Yusif Yaqubəliyev Müsavat Məclisinin üzvü
  118. Yusif Sevdimalıyev AXCP sədrinin müavini, f-r e. n.
  119. Kamil Vəli Nərimanoğlu professor
  120. Kamil Süleymanov DBP sədr müavini
  121. Kamran Hüseynov «Zəngəzur» cəmiyyətinin sədri
  122. Kamran Məhərrəmli Azadlıq Partiyası
  123. Kərim Paşayev
  124. Könül İsmayılova «Cumhuriyyət» qəzetinin baş redaktoru
  125. Könül Şamilqızı Jurnalist
  126. Loğman Abdullayev AXCP İH üzvü
  127. Loğman Nəsibli Professor
  128. Lətifə Həsənova Demoqrafiya komissiyasının sədri, e.n.
  129. Mahir Ələkbərov Nəqliyyat nazirinin sabiq müavini
  130. Mahmud Hacıyev İstefada olan podpolkovnik
  131. Maarif Babayev AXP Mərkəzi Şurasının üzvü, t.e.n.
  132. Meydan Babayev Müsavat Naxçıvan təşkilatının sədri
  133. Mehdi Mehdiyev Müsavat Məclisinin üzvü
  134. Mehman Cavadoğlu Müsavat Başqanının müavini
  135. Mehriban Vəzir AXCP sədrinin müavini
  136. Mehriban Zəki İncəsənət xadimi
  137. Məmməd Məmmədov keçmiş deputat
  138. Midhət Abbasov Akademik
  139. Mirbaba Babayev MNTK üzvü, fizika e. n.
  140. Mirismayıl Hadi Müsavat Partiyasının Məclis üzvü, vəkil
  141. Mirmahmud Mirəlioğlu AXCP sədri
  142. Mirfazil Həmid DBP sədri
  143. Mirhəşim Seyidov Filologiya e. n.
  144. Mirəli Həmidov DBP SŞ üzvü
  145. Murad Aşurov
  146. Musa Qasımov Musavat Partiyasının Divan üzvü, t.e.n.
  147. Mustafa Hacıbəyli «Yeni Müsavat» jurnalının redaktoru
  148. Mübariz Ağalarlı
  149. Mübariz Rəşidov DSP sədrinin müavini
  150. Mürşüd Məmmədli Müsavat Partiyası Məclisinin kom. sədri, t.e.n.
  151. Mürsəl Həkimov Professor, e.d.
  152. Məzahir İsrailov AXP sədrinin müavini
  153. Məzahir Məmmədli MNTK-nın üzvü
  154. Məzahir Heydərli Müsavat Partiyasının Füzuli RT-nin sədri
  155. Məlahət Mürşüdlü Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  156. Məleykə Hüseynli Müsavat Partiyasının Divan üzvü
  157. Məmməd Zeynalov Polkovnik
  158. Məmməd İsmayıl Şair
  159. Məryəm Oruclu Divan üzvü, t.e.n.
  160. Məryəm Həsənova Müsavat üzvü
  161. Məhəddin Allahverdiyev Dünya çempionu, DK idman kom. sədri
  162. Məhəmməd Soltanoğlu MEP sədri
  163. Məhərrəm Qasımlı Filologiya e. d.
  164. Məhəmməd Allahmanlı AP
  165. Məhəmməd Əhmədov ƏP DK üzvü
  166. Məğrur Əli Polad jurnalist
  167. Nadir İsmayılov AXCP Rəyasət Heyətinin üzvü
  168. Namizəd Səfərov Vəkil
  169. Natiq Miriyev jurnalist
  170. Nizami Mehdiyev İqtisadiyyat kom. üzvü
  171. Nizami Tağıyev MNTK üzvü
  172. Nizami Təhməzli DSP AM sədri
  173. Nizami Əzizli Müsavat Partiyası təhlükəsizlik xidmətinin rəh.
  174. Nizami Kazımlı AAP (əlaqə Həsən Həsənovla)
  175. Nizamməddin Quliyev Müsavat Partiyasının Nizami RT-nin üzvü
  176. Niyazi Mehdi Müsavat Partiyası Başqanının müavini, f.e.d., professor
  177. Novella Cəfəroğlu Qadın Hüquqları Cəmiyyətinin sədri
  178. Nürəddin Əsədov Müsavat Partiyası Nəsimi ray. təş. sədri
  179. Nuşirəvan Muxtarlı Musavat Partiyasının Kəlbəcər RT-nin sədri
  180. Nüşabə Sadıxlı Filologiya e. n.
  181. Nəsib Nəsibzadə Professor, t.e.d.
  182. Nəriman Qəhrəmanlı Az.TV-nin keçmiş diktoru, DBP SŞ üzvü
  183. Nəsiman Yaqublu Müsavat Partiyası Divanının üzvü, t.e.n.
  184. Nəsir Əhmədli Jurnalist
  185. Oktay Qasımov DK katibi
  186. Oktay Xəlilov MDBP-nin baş katibi
  187. Osman Kazımov Vəkil
  188. Osman Əfəndi MDİP sədri, f.e.n.
  189. Pənah Şahsevənli Biologiya e. n., AXCP sədrinin müşaviri
  190. Pənah Hüseynov AXP sədri
  191. Pərviz Əliyev Musavat Partiyasının Kəlbəcər RT-nin sədri
  192. Pərvanə Məmmədli TMP üzvü, fil.e.n.
  193. Raqif Kərimov Musavat Partiyasının Laçın RT-nin sədri
  194. Ramiz Kərimov DBP sədr müavini
  195. Ramiz Rövşən Şair
  196. Ramiz Məlikaslanov Bəstəkar
  197. Rasim Musabəyov Müsavat Partiyasının Divan üzvü, t.e.n.
  198. Ramiz Musayev Müsavat, professor
  199. Rauf Arifoğlu Müsavat Partiyası Başqanının müavini, «Yeni Müsavat» qəzetinin baş redaktoru
  200. Rauf Hüseynov
  201. Rauf Səlimbəyli Müsavat Partiyası, komissiya sədri
  202. Rafiq Quliyev h.e.n., DK komis. sədri
  203. Rafiq İsmayıl Müsavat Partiyası, komissiya sədri, t.e.n.
  204. Rafiq Məmmədli Müsavat
  205. Rafiq Şalbuzov jurnalist
  206. Rafiq İsmayılov Musavat Partiyasının Sabunçu RT-nin sədri
  207. Rahib Kazımlı jurnalist
  208. Rey Kərimoğlu Jurnalist
  209. Rüfət Qaragözlü "Adam" sosial araşdırmalar mərkəzi
  210. Rövşən Mahmudov Jurnalist
  211. Rövşən Məmmədli YTP sədri
  212. Rəis Rəsulzadə "Əski müsavatçılar nəsli" təşkilatının sədri
  213. Rəsul Hüseynli BDU-nun müəllimi, t.e.n.
  214. Rəhim Bağırov
  215. Rəhman Bədəlov Professor, f.e.d.
  216. Rəfael Əhmədov Fəl.e.n.
  217. Rəfael Məmmədov ƏP DK Məclis üzvü
  218. Roza Əliqızı "Əsgər Anaları" cəmiyyətinin sədri
  219. Sabir Azəri Yazıçı
  220. Sabir Məmmədli Müsavat Partiyası, komissiya sədri, fil.e.n.
  221. Sabir Əhmədov Yazıçı
  222. Saleh Məmmədli Professor
  223. Saleh Hüseynov AXP üzvü, e.n.
  224. Svetlana Ələkbərli DSP SŞ üzvü, DK üzvü
  225. Sevinc Hüseynova Müsavat Partiyasının Məclis üzvü, b.e.n.
  226. Seyid Camal Əzimbəyli Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  227. Seyran Məmmədov ÇTP–nin sədr müavini
  228. Seyid Əhməd «RUH» jurnalist. müd. kom., baş məsləhətçi, k.e.n.
  229. Seyidəli Məmmədli Müsavat Partiyası Məclisinin katibi, fil.e.n.
  230. Seyran Səxavət Yazıçı
  231. Siracəddin İslamov Müsavat
  232. Süleyman Əliyarov Professor
  233. Sülhəddin Əkbər Müsavat Partiyası Başqanının müavini
  234. Sübhi Bektaşi Professor
  235. Söhrab Məhərrəmli Müsavatın Məclis üzvü, təş.ş.müdiri, f.e.n.
  236. Səlahəddin Əkbər Musavat Partiyasının Nərimanov RT-nin sədri
  237. Sənan Əlizadə Müsavat Partiyasının Divan üzvü, professor
  238. Səfdər Nəhmətli MSQ-nin üzvü, kimya e.n.
  239. Telman Verdiyev AXP S.Ş. üzvü
  240. Telman Nüsrətoğlu Musavat Partiyasının Yasamal RT-nin sədri
  241. Teyyub Qurban Yazıçı
  242. Teymur Eminbəyli DAK mətbuat katibi
  243. Tofiq Qasımov Müsavat Partiyasının Divan üzvü, fiz.e.n.
  244. Tofiq Mehdiyev «Azərittifaq»ın sabiq sədri, «Zəngəzur» cəmiyyətinin sədri
  245. Tofiq Türkel «Turan»
  246. Tofiq Hüseynov Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  247. Tofiq Əsədov istefada olan podpolkovnik
  248. Tofiq Yaqublu Musavat Partiyasının Binəqədi RT-nin sədri
  249. Tərxan Məmmədov MNTK üzvü
  250. Təyyar Quliyev AP sədr müavini
  251. Faiq Qafarov
  252. Faiq Həsənov AAP sədri
  253. Famil Vəliyev AP üzvü, kimyaçı alim, Tayvan universiteti
  254. Famil Mehdi şair, professor
  255. Fikrət Hüseynov Musavat Partiyasının Əzizbəyov RT-nin sədri
  256. Fikriyyə İbrahimova tibb e.d.
  257. Flora Kərimova İncəsənət xadimi
  258. Frunze Şəmiyev professor, fiz-riy.e.d.
  259. Fuad Poladov İncəsənət xadimi
  260. Füzuli Axundov Müsavat Partiyası Başqanının müşaviri
  261. Füzuli Vəziroğlu DSP 1-ci müavin
  262. Firuz Mustafa professor, fəl.e.d.
  263. Fəqan Səlimov
  264. Fərman Ceyranov tibb e. d.
  265. Fəxri Uğurlu «Avropa» qəzetinin baş redaktoru
  266. Fəxrəddin Bağırov Müsavat Partiayasının Divan üzvü
  267. Fəxrəddin Qasımov Müsavat
  268. Feyruz Əliyev Musavat Partiyasının Qaradağ RT-nin sədri
  269. Xəqani Emin TMP başqanının yardımçısı, hüquqşünas
  270. Xəqani Hüseynli
  271. Xanlar Əhmədov Əməkdar rəssam, Heykəltaraşlar bir. sədri
  272. Xalid Kazımlı jurnalist
  273. Xalid Əlimirzəyev «Amal» Ziyalılar Hərəkatının sədri, fil.e.d.
  274. Xalyəddin Xəlilov Müsavat, Kənd Təs. nazirinin sabiq müavini, t.e.n.
  275. Ülvi Həkimov «Bütöv Azərbaycan Yolu» ic. bir. sədri
  276. Çingiz Qənizadə İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi Kom. sədri
  277. Şahvələd Çobanoğlu BQP T. K. üzvü
  278. Şamil Bağırov hüquqşünas
  279. Şamil Zamanov ƏP Zaqatala RT-nin sədri
  280. Şamil Nağıbəyli DBP sədr müavini
  281. Şamo Arif yazıçı
  282. Şahin Balakişibəyli DBP, Professor, e. d.
  283. Şahin Tağıyev Milli Qəhrəman
  284. Şahin Cəfərli jurnalist
  285. Şahnaz Mətləbqızı jurnalist
  286. Şeyda Nəsibli jurnalist
  287. Şirzad Məmmədli Müsavat Partiyası başqanının müşaviri, MSQ üzvü
  288. Şirməmməd Hüseynov professor, e.n.
  289. Şöhrət Səlimbəyli AAP üzvü
  290. Şövkət Tağıyeva professor, t.e.d.
  291. Şəlalə Şərifli ingilis dili müəllimi, TMP Xanımlar Şurasının sədr müavini, «Bakı-Ceyhan» layihəsində çalışır
  292. Şəmistan Əlizamanlı incəsənət xadimi
  293. Şəmsiyyə Namazova Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  294. Şəmsəddin Mütəllibov professor, Gəncə
  295. Hamlet Səfixanlı Müsavat Partiyası Cəbrayıl RT-nin sədri
  296. Hacı Zakir AKB-nin sədri
  297. Hacı Hacılı Müsavat Partiyası komis. sədr, coğrafoya e.n.
  298. Hacı Cəfərli Müsavat, filoloq
  299. Hacı Müzəffər Cəbrayılzadə Demokratik Şəxsiyyətlər partiyası
  300. Hikmət Hacızadə Müsavat Partiyasının Divan üzvü, fiz.e.n.
  301. Həsən Həsənov AAP üzvü
  302. Hüseyn Məlikov AXCP İH üzvü
  303. Hüseyn Abbaszadə yazıçı
  304. Hüseyn Hüseynov Sabiq prokurorluq işçisi
  305. Hökumə İbrahimli Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  306. Cavanşir Quliyev Bəstəkar
  307. Cavid Cabbaroğlu jurnalist
  308. Cabbar İsmayılov tex.e.n
  309. Cümşüd Türkel TDBP sədri
  310. Cümşüd İbrahimli
  311. Cəlal Allahverdiyev akademik
  312. Cəmilə Mansurova Arif Mansurovun həyat yoldaşı
  313. Cəmilə Yusibova DSP SŞ üzvü, DK üzvü
  314. Cəmilət Yusibova «Amal» qadınlar cəmiyyətinin sədri
  315. Gülağa Aslanlı İsa Qəmbərin MSK-da səlahiyyətli nümayəndəsi, fizika e.n.
  316. Gültəkin ana
  317. Əvəz Kazımov Müsavat
  318. Əbdülvahab Manafov Vəhdət Partiyası sədrinin I müavini
  319. Ədalət Tahirzadə filologiya e. n.
  320. Ədalət Əliyev «AZAL»ın sabiq prezidenti, professor
  321. Ələsgər Süleymanov «Yeni Müsavat» qəzeti
  322. Əli Abbasov fəlsəfə e. d.
  323. Əli Ağayev MSQ-nin üzvü
  324. Əli Quliyev Müsavat Partiyasının Məclis üzvü
  325. Əli Mustafayev AXSP Məclisinin sədr müavini
  326. Əli Məsimov AXCP Məclisinin sədri, iqt.e.n.
  327. Əlibaba Nəcəfov DSP sədri
  328. Əlisa Şükürlü professor
  329. Əliağa Həsənov
  330. Əlövsət Talışxanlı MNTK üzvü
  331. Ənvər Börüsoy Türk Xalqları Assamb. sədri
  332. Əsgər Əhməd Müsavat Partiyasının Divan üzvü
  333. Əfruz Niftili DK üzvü, MSQ sədrinin köməkçisi
  334. Əhməd Oruc AP sədri
  335. Əhəd Məmmədov Müsavat
  336. Paşa Məmmədov ƏP, DK üzvü
  337. Paşa Qəlbinur professor, şair
  338. Paşa Həsənov DK üzvü

Bloka daxil olan siyasi partiyalar

  1. Faiq Həsənov, sədr
  2. — , sədr
  3. Azərbaycan Demokratik İstiqlal Partiyası — Vaqif Kərimov, sədr
  4. Azərbaycan Xalq PartiyasıPənah Hüseynov, sədr
  5. Klassik Xalq Cəbhəsi PartiyasıMirmahmud Mirəlioğlu, sədr
  6. Böyük Quruluş PartiyasıFazil Qəzənfəroğlu, Təşkilat Komitəsinin sədri
  7. Vəhdət PartiyasıTahir Kərimli, sədr
  8. Demokratik Birlik Partiyası — , sədr
  9. — , sədr
  10. — , sədr
  11. — , sədr
  12. — , sədr
  13. — ,sədr
  14. (Boz Qurd) — İsgəndər Həmidov, sədr
  15. — , sədr
  16. Müsavat Partiyasıİsa Qəmbər, başqan
  17. Toğrul İbrahimli, İcra Komitəsinin sədri
  18. — Cümşüd Türkel, sədr
  19. — , başqan
  20. — , sədr
  21. — , sədr
  22. Ümid Partiyasıİqbal Ağazadə, sədr
  23. — , sədr
  24. Cümhuriyyət Xalq Partiyası — , sədr
  25. — [[Arzuman Həsənov{], sədr
  26. Əhrar Partiyası — , sədr

Bloka daxil olan ictimai təşkilatlar

  1. Azad Müəllimlər Birliyi — Məlahət Mürşüdlü
  2. Azad Mətbuat İnstitutu — Elçin Xalidbəyli
  3. Azad Gənclər Təşkilatı — Ədalət Fərzəliyev
  4. Azərbaycan İnsan Hüqüqları Üzrə Helsinki Komitəsi — Əli Mustafayev
  5. "Azərbaycan Insan Hüquqları" Resurs Mərkəzi — Mehdi Mehdiyev, icraçı direktor
  6. Azərbaycan Modernləşmə Mərkəzi — Zeynal Məmmədli
  7. Azərbaycan Müəllimlər Hüqularının müdafiəsi və təhsil problemləri Araşdırma Mərkəzi — Hidayət Allahverdiyev
  8. "Amal" Qadınlar Cəmiyyəti — Cəmilət Yusibova, sədr
  9. "Ahıllara qayğı" Cəmiyyəti — Məhəmmədəli İsmayıloğlu, sədr
  10. Bakı və Kəndlər Birliyi — Hacı Cəbrayıl Əlizadə
  11. Beynəlxalq Müdafiə Fondu (Almaniya) — Aslan Süleymanov, sədr, akademik
  12. "Borçalı" Cəmiyyəti — Eyvaz Borçalı, sədr
  13. "Bütöv Azərbaycan Yolu" İctimai Birliyi — Ülvi Həkimov, sədr
  14. "Bütöv Azərbaycan" Cəmiyyəti — Əli Əhmədli
  15. Bələdiyyələrə Hüquqi Yardım Mərkəzi İzzət Biyabanı
  16. "Vətəndaş və hüquq" elmi araşdırmalar, tədris və hüquqi yardım məkəzi — Aydın Əliyev
  17. Qadın İnformasiya və Treninq Mərkəzi — Ulduzə Abıyeva
  18. Qadın Hüquqları Cəmiyyəti — Novella Cəfəroğlu, sədr
  19. Qarabağ Azadlıq Təşkilatı — Akif Nağı, sədr
  20. Qarabağ Azadlığı Uğrunda Gənclər Birliyi — Kənan Hacı Əkbər oğlu, sədr
  21. Qarabağ Azadlıq Hərəkatı — Xaqani Hüseynov
  22. Qarabağ Veteranlar Şurası — Ehtimat Əsədov, sədr
  23. "Qərbi Azərbaycan Bütövləşmə" Hərəkatı — Etibar Əliyev
  24. "Dəlidağ" Azadlıq Hərəkatı — Namiq Dəlidağlı
  25. Dünya Azərbaycan-Türk Qadınları Müdafiə Mərkəzi — Xavər Qəhrəmani
  26. "Dünya Bizim Evimizdir" Səyahət Mərkəzi — Hacı Hacılı
  27. "Demokrat" siyasi araşdımalar mərkəzi — Mustafa Hacıbəyli, direktor
  28. Demokratik Seçkilərə Yardım Mərkəzi — Əli Quliyev, sədr
  29. "Demokratik Cəmiyyətə Doğru" İctimai Birliyi — Toğrul Əziz, sədr
  30. Dini Etiqad və Vicdan Azadlıqları Müdafiə Mərkəzi — Hacı İlqar Allahverdi
  31. Kasıblara və Əlillərə Hüquqi Yardım Komitəsi — Səfdər Nəhmətli
  32. Kəlbəcər Birliyi — İlham Məmmədov
  33. "Kəndli" Gənclər Təşkilatı — Eldar Əsədov
  34. "Kür" Azərbaycan-Gürcüstan Cəmiyyəti — İlham Mirzəbəyli
  35. "Laçın" Birliyi — Eldar Məhərrəmov, sədr
  36. Müstəqil Ekoloji Araşdırmalar Mərkəzi — Eldəniz Yusibov
  37. Müstəqil İslahatçılar Birliyi — Əbdülvahab Manafov
  38. Məhbuslara Yardım Fondu — Məmməd Zeynalov
  39. M.Ə.Rəsulzadə Fondu — Nəsiman Yaqublu
  40. "Zəngəzur" Cəmiyyəti — Tofiq Mehdiyev, sədr
  41. İqtisadi İnkişaf Assosiasiyası — Orxan Kərimov, prezident
  42. İqtisadi Tədqiqiatlar Mərkəzi — Zakir Məlikov
  43. İqtisadçı Jurnalistlər Birliyi — Qubad İbadoğlu
  44. "İntibah" Demokratiyanın Dirçəlişi fondu — Aydın Acalov
  45. "İnam" plüralizm mərkəzi — Vahid Pərvizoğlu, rəhbər
  46. İnsan Haqları və Demokratiya Təhsili Mərkəzi — Ruhəngiz Hüseynova
  47. İnsan Hüquqları və Demokratik Təsisatlar İnstitutu — Ruslan Rəhimli
  48. İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi Komitəsi — Çingiz Qənizadə, sədr
  49. İslam – İttihad Cəmiyyəti — Hacı Azər Ramiz oğlu
  50. OXU Yazarlar Evi — Elnur Astanbəyli
  51. "Rifah" İçtimai Birliyi — Elçin Eyyubov
  52. Rəmzi Anayasa Məhkəməsi — Niyazi Mehdi
  53. "Sabaha çağırış" gənclər təşkilatı — Elməddin Qulusoy
  54. Siyasi və İqtisadi İslahatlar Mərkəzi — Asif Nəsibli, icraçı direktor
  55. Səhmdarların Payçılarının Hüquqlarının Müdafiəsinə Yardım Mərkəzi — Azər Mehtiyev
  56. Sülh və Konfliktlərin Həlli Mərkəzi — Elxan Mehdiyev
  57. "Tutu" Uşaq Mədəniyyət Mərkəzi — Rəhman Bədəlov
  58. Türk Xalqları Assambleyası — Ənvər Börüsoy, sədr
  59. Təbii Sərvətlərimizi Mühafizə Cəmiyyəti — Reyhan Aslanova
  60. Tələbələrin Hüquqlarını Müdafiə Komitəsi — Şöhrət İsmaylov
  61. Uşaqların Təhsil Hüququnu Müdafiə Cəmiyyəti — Zəlihə Niftəliyeva
  62. Çəmənzəminli adına Azərbaycan mədəni-ictimai cəmiyyət (Ukrayna) — Nadir Əlişov, sədr, akademik
  63. Heykəltaraşlar Birliyi — Xanlar Əhmədov, sədr
  64. "Göyçə" Qadınlar Cəmiyyəti — Zeynəb Göyçəli, sədr
  65. Ehtiyyatda olan Zabitlər Birliyi — İsa Sadıqov
  66. "Əski müsavatçılar" Cəmiyyəti — Rais Rəsulzadə, sədr
  67. "Əsgər Anaları" Cəmiyyəti — Roza Əliqızı, sədr

İstinadlar

  1.  (azərb.)
  2.  (azərb.)
  3.  (azərb.)
  4.  (azərb.)
  5.  (azərb.)
  6.  (azərb.)

Xarici keçidlər

  •  (azərb.)
  •  (azərb.)
Mənbə — ""

Informasiya Melumat Axtar

Anarim.Az

Sayt Rehberliyi ile Elaqe

Saytdan Istifade Qaydalari

Anarim.Az 2004-2019